Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkół w Brusach

„Poznaj Polskę” – wycieczka do Warszawy

Utworzono dnia 31.05.2022

„Poznaj Polskę” – wycieczka do Warszawy

W dniach 25 – 26 maja 2022 r. uczniowie klas I – III Branżowej Szkoły I stopnia im. Kazimierza Sikorskiego w Brusach uczestniczyli w wycieczce dofinansowanej przez rządowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. Wzięło w niej udział 45 uczniów. Program wycieczki obejmował zwiedzanie: zespołu zabytkowych cmentarzy wyznaniowych na Powązkach, zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Rezydencja Królów Rzeczypospolitej, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Autentyczny fragment muru Getta Warszawskiego, Pałac Kultury i Nauki oraz historyczny zespół miasta z Traktem Królewskim.

Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od zabytkowego Cmentarza Wojskowego na Powązkach, gdzie dzięki naszej pani przewodnik poznaliśmy historię nekropolii oraz mogliśmy odwiedzić groby znanych i zasłużonych Polaków.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik. Jest to interaktywna wystawa, na której znajduje się około 340 eksponatów w sześciu galeriach tematycznych oraz Teatr Robotyczny, Park Odkrywców i planetarium. Są tam stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk.

Ostatnim punktem pierwszego dnia pobytu w stolicy było Muzeum POLIN, które dokumentuje wielowiekową historię Żydów w Polsce. Muzeum Historii Żydów Polskich powstało z inicjatywy Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i jest jedną z pierwszych w Polsce instytucji kultury utworzonych w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne. Muzeum nie koncentruje swego przekazu na II wojnie światowej i Holokauście, ale opisuje wkład Żydów w rozwój polskiej kultury, nauki i gospodarki. Przedstawia ich historię od przybycia ok. 960 na ziemie polskie pierwszych żydowskich kupców i początków żydowskiego osadnictwa na obszarze dawnej I Rzeczypospolitej aż po historię najnowszą społeczności żydowskiej w III RP. We wrześniu 2014 Muzeum dodało do swojej nazwy słowo „Polin” („Polska” w języku hebrajskim), nawiązujące do legendy o pojawieniu się na ziemiach polskich pierwszych Żydów(„Po lin” – tu zostań).

Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od wjazdu na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki. Na tarasie widokowym uczniowie mogli zobacz Warszawę z góry i poznać historię czasów PRL-u, kiedy zbudowano Pałac Kultury i Nauki. Następnie przeszliśmy pod autentyczny fragment muru Getta Warszawskiego. Zachowane fragmenty murów między posesjami lub ściany przedwojennych budynków wyznaczających po 16 listopada 1940 granicę pomiędzy warszawskim gettem a „aryjską" częścią miasta.

Kolejnym punktem tego dnia było zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum. Rezydencja Królów Rzeczypospolitej. W swojej długiej historii Zamek Królewski był wielokrotnie grabiony i dewastowany przez wojska szwedzkie, brandenburskie, niemieckie i rosyjskie. Zwiedzanie zamku umożliwiło nam poznanie kolekcji dzieł sztuki m. in. Marcella Bacciarellego i Bernarda Bellotta, Galerii Lanckorońskich oraz obrazów Rembrandta.

Ostatnim punktem pobytu w stolicy była wizyta na Starym Mieście, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Stamtąd powędrowaliśmy na ul. Świętojańską, przy której mieści się Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela. Następnie zwiedziliśmy Rynek Starego Miasta, gdzie uwieńczyliśmy naszą wyprawę pamiątkowym zdjęciem. Niedługo po tym znaleźliśmy się przy Barbakanie. Mieliśmy okazję wejść do środka tej zabytkowej baszty i spacerować po średniowiecznych murach, kolejno przemieszczaliśmy się w kierunku Pomnika Małego Powstańca. Uczestniczyliśmy również w uroczystej zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Podziwialiśmy Pałac Prezydencki i znajdujące się na trasie naszej wędrówki pomniki, kolejno realizowaliśmy program wycieczki zmierzając w kierunku jednego z najpiękniejszych ogrodów w Warszawie, który znajduje się na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej.

W godzinach późnonocnych, cała grupa, pełna nowych wrażeń, doświadczeń oraz pozytywnych emocji powróciła do Brusy. Dla młodzieży udział w wycieczce stanowił lekcję wychowania patriotycznego oraz piękna architektury naszego kraju – zarówno zabytkowej jak i współczesnej. To wszystko pozwoliło urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabrała praktycznego wymiaru. Wrażenia oraz wiedza praktyczna z tego wyjazdu jest nieoceniona.

Wycieczka do Warszawy

Utworzono dnia 01.06.2022, 08:18

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 611

W poprzednim tygodniu: 653

W tym miesiącu: 1856

W poprzednim miesiącu: 2714

Wszystkich: 157660