Hiszpańska przygoda z Erasmusem zakończona sukcesem! Podsumowanie praktyk uczniów z Brus w Maladze.
Dwa tygodnie intensywnej nauki, poznawania nowej kultury i przełamywania własnych barier – tak w skrócie można opisać wyjazd uczniów Szkoły Branżowej im. Kazimierza Sikorskiego w Brusach do słonecznej Malagi. Projekt realizowany w ramach programu Erasmus+ dobiegł końca, a nasi podopieczni wrócili do kraju bogatsi o bezcenne doświadczenia zawodowe i życiowe.
Początek wielkiej przygody
Wyprawa rozpoczęła się z dużym rozmachem. Dla większości uczestników wyjazd ten był okazją do pierwszego w życiu lotu samolotem. Trasa z Gdańska, z przesiadką na ogromnym, tętniącym życiem lotnisku w Amsterdamie, wywarła na uczniach niesamowite wrażenie i była doskonałą lekcją logistyki oraz pewności siebie w międzynarodowym środowisku.
Szlifowanie fachu pod andaluzyjskim słońcem
Głównym celem wyjazdu były praktyki zawodowe. Przyszli fryzjerzy i kucharze przez dwa tygodnie doskonalili swoje umiejętności w hiszpańskich zakładach pracy. W drugim tygodniu nasi uczniowie z jeszcze większą swobodą realizowali powierzone im zadania w salonach fryzjerskich i restauracji. Wszystkie działania były skrupulatnie dokumentowane w specjalnych dzienniczkach praktyk (handbookach), gdzie młodzież zapisywała nowo nabyte umiejętności i obserwacje dotyczące specyfiki pracy w Hiszpanii. Ukoronowaniem tego trudu było uroczyste wręczenie certyfikatów uczestnictwa, które potwierdzają zdobyte kompetencje i z pewnością staną się mocnym punktem w przyszłych życiorysach zawodowych naszych absolwentów.
Nie tylko praca – bogaty program kulturowy
Pobyt w Maladze to nie tylko obowiązki zawodowe, ale także fascynujące spotkania z kulturą i historią. Po intensywnym pierwszym tygodniu, w którym uczniowie przeszli słynny szlak Caminito del Rey i zdobyli m.in. górę San Antón, drugi tydzień przyniósł kolejne atrakcje. Uczestnicy mieli okazję odwiedzić Muzeum Picassa, poświęcone najwybitniejszemu artyście pochodzącemu z Malagi, oraz zrelaksować się w malowniczym Parque del Oeste. Czas wolny upływał pod znakiem integracji i korzystania z uroków wybrzeża Costa del Sol. Spacery po piaszczystych plażach, kąpiele słoneczne oraz zbieranie muszli pozwoliły na regenerację sił i pełne nacieszenie się hiszpańskim klimatem.
Wspomnienia, które zostaną na zawsze
Wrażenia uczestników są jednoznaczne – to była przygoda życia! Uczniowie podkreślają nie tylko walory edukacyjne, ale przede wszystkim niezwykłą atmosferę panującą w hiszpańskich miejscach pracy. Życzliwość lokalnej ludności, otwartość i „mañana” – specyficzne, spokojniejsze podejście do życia – pozwoliły im poczuć się w Maladze jak w domu.
Udział w projekcie Erasmus+ udowodnił, że uczniowie „Sikorskiego” świetnie radzą sobie w międzynarodowych warunkach. Zdobyta pewność siebie, znajomość podstaw języka hiszpańskiego oraz biegłość w podróżowaniu po Europie to kapitał, który z pewnością zaowocuje w ich dorosłym życiu zawodowym. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły za granicą! Słowa podziękowania kierujemy również w stronę opiekunów wyjazdu, którymi byli: panowie Tomasz Kutela i Bartosz Rogalla.
*Projekt został sfinansowany ze środków Uni Europejskiej.






